Pracownicy będą mogli dochodzić przed sądem pracy wyższych odszkodowań od pracodawcy, pisze "Gazeta Prawna".
Nową jakość w prawie pracy wprowadza orzeczenie TrybunałuKonstytucyjnego z 27 listopada 2007 r. Wyrok pozwoli pracownikom nadochodzenie od pracodawców, którzy niezgodnie z prawem rozwiązali znimi stosunek pracy, nie tylko odszkodowania przewidzianego w kodeksiepracy, ale także pokrycia szkody w jej pełnej wysokości.
Wysokość roszczeń pracownika z tytułu naruszenia przezpracodawcę przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę została uregulowana wart. 56 k.p. Na jego podstawie pracownikowi, z którym rozwiązano umowęo pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów, przysługujealternatywne roszczenie o przywrócenie do pracy albo o odszkodowanie.Natomiast art. 58 k.p. wskazuje, iż to odszkodowanie przysługuje wwysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Zdotychczasowej praktyki sądowej wynikało, że jeżeli pracownik domagałsię odszkodowania z powodu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy opracę, wówczas w razie wygrania procesu mógł otrzymać maksymalnie kwotęodszkodowania w wysokości trzech swoich miesięcznych wynagrodzeń.Wydając wyrok sąd nie brał pod uwagę konsekwencji działania pracodawcy.Skutki nieprawidłowego zastosowania przepisów ponosił pracownik, np. wwyniku niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę mógł stracićprawo do odprawy emerytalnej. Dla wysokości zasądzonego odszkodowanianie miał znaczenia równieżfakt, że pracodawca umyślnie pozbył siępracownika, zakładając z góry możliwość wypłaty odszkodowania.
Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 27 listopada 2007 r. (SK18/05, Dz.U. z 2007 r. nr 225, poz. 1672), stwierdził, że art. 58 k.p.,rozumiany w ten sposób, że wyłącza dochodzenie innych, niż określone wtym przepisie roszczeń odszkodowawczych, związanych z bezprawnymrozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jest niezgodny z art. 64ust. 1 w związku z art. 2 konstytucji. Artykuł 2 konstytucji stanowi,że Polska jest państwem prawnym, urzeczywistniającym zasadysprawiedliwości społecznej, zaś art. 64 ust. 1 ustawy zasadniczejpotwierdza, że każdy ma prawo do własności oraz innych prawmajątkowych. Trybunał uznał, że przepis art. 58 k.p. narusza prawamajątkowe bezprawnie zwolnionego z pracy, w sposób sprzeczny z zasadamisprawiedliwości.
Islandia: dobre zarobki i atrakcyjne warunki pracy
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz