poniedziałek, 3 marca 2008

Najwięcej korupcji w partiach i służbie zdrowia

Najbardziej skorumpowane w Polsce są partie polityczne, służba zdrowia, parlament i sektor biznesowy - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Transparency International (TI).

Wyniki Globalnego Barometru Korupcji 2007 zaprezentowano w Warszawie. W czwartek TI opublikowała je w Berlinie. Z raportu wynika, że co dziesiąty człowiek dał w zeszłym roku łapówkę. Najczęściej korumpowali obywatele Kosowa, Kamerunu i Albanii. W tych krajach około jednej trzeciej badanych przyznaje się do wręczenia łapówki w ciągu minionego roku.

Według Barometru TI, w Polsce najwięcej przypadków korupcji zdarza się w partiach politycznych, służbie zdrowia, parlamencie i w sektorze biznesowym. Na kolejnych miejscach znajdują się m.in. policja, sądownictwo, urzędy rejestrowe, media, wojsko oraz instytucje religijne.

Wzrost korupcji w najbliższych trzech latach przewiduje 39% badanych Polaków, jej stały poziom - 34%, a 27% uważa, że korupcja zmaleje. Tymczasem w UE jej wzrostu spodziewa się 58% ankietowanych mieszkańców, stałego poziomu - 24%, a zmniejszenia się - 18%.

48% polskich respondentów uważa działania rządu zmierzające do wyeliminowania korupcji za nieskuteczne, przeciwnego zdania jest 22%.

Transaparency International Polska zaprezentowała także raport dotyczący korumpowania w sądownictwie. Wynika z niego, że korupcja występuje najczęściej w sądach prowincjonalnych.

Tam dochodzi do bliskich kontaktów pomiędzy miejscowymi elitami prawniczymi. (...) Korupcja w mniejszym stopniu dotyka sędziów, bardziej jest związana z grupami, które prowadzą obsługę sądu, m.in. z biegłymi sądowymi i protokolantami - podkreślił wiceprezes Transparency International Polska, Paweł Kamiński.

Zwrócił także uwagę na korporacjonizm wśród adwokatów i radców prawnych. Nieustannie blokowany jest dostęp do tych zawodów - dodał.
pieczony kurczak

Brak komentarzy: