piątek, 20 marca 2009

Zostałeś zwolniony? Zobacz jakie masz prawa!

Pracodawcy w czasie kryzysu rzadziej będą zatrudniać na podstawia stałej umowy. Pracownicy w takiej sytuacji mogą na drodze prawnej żądać zawarcia stosunku pracy i odwoływać się od wypowiedzeń. Osoby zawierające umowę o pracę muszą być szczególnie ostrożne.

"Od października 2008 roku w Polsce przybyło 282 tys. bezrobotnych. W grudniu ubiegłego roku 361 pracodawców planowało zwolnienia grupowe blisko 37 tys. pracowników. W czasie kryzysu firmy mogą nie tylko zwalniać podwładnych, ale także np. wysyłać ich na urlop wypoczynkowy, rzadziej zatrudniać na podstawie umów o pracę, niekorzystnie kształtować ich wynagrodzenie lub przedstawiać im wypowiedzenia zmieniające". - donosi "Gazeta Prawna"

Lokata strukturyzowana Stabilny zysk z mBankiem mBank uruchomił kolejną subskrypcję na lokaty strukturyzowane, tym razem opartą na kursie USD/PLN.

Pracownicy maja możliwość obrony poprzez żądanie przywrócenia do pracy w przypadku bezprawnego lub nieuzasadnionego zwolnienia. Mogą również domagać się zawarcia umowy o pracę zamiast kontraktu cywilnoprawnego oraz wnieść oskarżenie przeciwko pracodawcy, który spóźnia się z wypłatą pensji lub ustala zarobki w sposób dyskryminujący np. dla nowo zatrudnionych.

Uważaj co podpisujesz

Szczególnie powinny uważać osoby, które nawiązują stosunek pracy z nowym pracodawcą. Z powodu pogłębiającego się kryzysu i problemów finansowych, firmy będą zatrudniać więcej osób na innej podstawie niż umowy o pracę. W umowie cywilnoprawnej nie obowiązuje okres wypowiedzenia i nie trzeba uzasadniać ich rozwiązania.

Z powodu problemów finansowych firmy mogą chętniej zatrudniać pracowników na innej podstawie niż umowy o pracę, gdyż te najlepiej chronią podwładnych przed - "Jeśli pracownik uzna, że pracodawca powinien z nim zawrzeć umowę o pracę, może wnieść powództwo do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy" - mówi "Gazecie Prawnej" Agnieszka Lechmann-Filipiak, radca prawny i partner w Kancelarii.

Powództwo przysługuje również osobom, z którymi pracodawca rozwiązał już np. umowę zlecenia, ale chcą, aby sąd ustalił, że wcześniej łączył ich stosunek pracy, a nie kontrakt cywilnoprawny. Pracownicy w takiej sytuacji mogą zgłosić skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Podpisując umowę, przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, jak pracodawca sformułował zasady wynagrodzenia. Firmy borykające się z problemami finansowymi Mogą bowiem proponować pracownikom stosunkowo niską płacę zasadniczą oraz wysokie premie.

- "Dzięki temu pracodawca ma większe pole manewru, bo jeśli umowa, regulamin pracy lub układ zbiorowy pracy nie określają zasad premiowania, pracownikowi nie przysługuje roszczenie o ich wypłatę" - tłumaczy "Gazecie Prawnej" Agnieszka Lechmann-Filipiak.

Nawet jeżeli pracodawca sprecyzuje kryteria przyznawania premii, to i tak może uznać, że pracownik źle wykonał powierzone mu zadanie i premia mu się nie należy. W takiej sytuacji pozostaje dochodzenie swoich praw przed sądem.

Brak komentarzy: