środa, 8 kwietnia 2009

Zmiany personalne w kryzysie

Kryzys jest coraz bardziej odczuwalny przez sektor MSP. Kiedy część pracodawców planuje redukcję zatrudnienia, inni myślą o... zatrudnianiu nowych. Jak to możliwe?

Potrójne możliwości z lokatą db Trio Deutsche Bank PBC S.A. Deutsche Bank PBC wydłuża do 31 marca dostępność lokaty db Trio – innowacyjnego rozwiązania depozytowego, stanowiącego połączenie trzech lokat terminowych o okresach 1, 6 oraz 12 miesięcy w ramach jednego produktu.

Od początku 2009 roku coraz częściej słyszy się o zwolnieniach grupowych, szeroko komentowanych przez media. Wiele firm nie przedłuża umów na czas określony, w ten sposób redukując zatrudnienie. Trudno przewidzieć, kiedy rynek pracy się ustabilizuje i pracownicy będą mogli odetchnąć z ulgą.

Zgodnie z badaniami firmy Manpower 10 proc. pracodawców przewiduje zmniejszenie zatrudnienia. Podjęcie takiej decyzji nie jest proste, ale obecnie zmusza do tego sytuacja ekonomiczna.
Jeśli zachodzi potrzeba redukcji zatrudnienia przedsiębiorstwo musi się do tego przygotować. Po pierwsze, wszystko musi odbyć się zgodnie z Kodeksem Pracy. Po drugie, trzeba mieć świadomość, że pracownicy, którzy zostaną, prawdopodobnie będą obciążeni dodatkowymi obowiązkami. Są to dla nich nowe wyzwania – zwraca uwagę Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

Tylko część firm zdecyduje się na redukcję zatrudnienia w najbliższym czasie. Badania Manpower dowodzą, że aż 69 proc. przedsiębiorstw nie przewiduje zmian personalnych w II kwartale 2009 roku. W tym samym okresie w 16 proc. firm planuje zatrudnianie nowych osób.

Jak głosi przysłowie: nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Kryzys mądrze wykorzystany może stać się dobrym motywatorem do optymalizacji zatrudnienia.

Szczególnie mikro, małe i średnie firmy borykają się z problemem właściwego doboru pracowników. A firma jest przecież jak żywy organizm. Ciągle się zmienia. W cyklu jej życia zmienia się też zapotrzebowanie na określonych pracowników. W czasie kryzysu każde przedsiębiorstwo musi przeanalizować racjonalność swojej polityki zatrudnieniowej. Jeśli zwolnienia są nieuniknione, trzeba dostosować całą strukturę zatrudnienia do nowej sytuacji. Może też okazać się, że firma będzie przy okazji poszukiwać nowych specjalistów z innych dziedzin. A w dobie rosnącego bezrobocia łatwiej będzie ich pozyskać.

Aby ustrzec się błędów warto sięgnąć do szkolenia „Praktyczne zarządzanie personelem w MSP” – radzi Aneta Grzyb-Hejduk. Dowiemy się z niego, krok po kroku, jak zoptymalizować zatrudnienie w firmie. Zwolnienia nie zawsze są jedynym rozwiązaniem. Czasami warto zainwestować w pracownika i pomóc mu przekwalifikować się na inne, potrzebne aktualnie w firmie stanowisko.

Pod adresem www.akademiaparp.gov.pl znajduje się 11 multimedialnych, bezpłatnych szkoleń on-line, dostępnych dla przedsiębiorców i pracowników z sektora MSP oraz dla planujących założenie własnego biznesu. Oprócz e-szkoleń, uczestnicy mogą korzystać z pomocy ekspertów oraz opiekunów dyżurujących przez 6 dni w tygodniu w godz. 8.00-20.00. Projekt realizowany jest przez konsorcjum, którego liderem jest Instytut Edukacji Interaktywnej estakada.pl. W projekcie wzięło udział ponad 60 tys. uczestników.

Górnicy przeciwko ekologom

Ponad tysiąc górników ze wszystkich związków zawodowych Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" SA demonstrowało w Koninie przeciwko decyzji o wstrzymaniu prac przy budowie nowej odkrywki "Tomisławice". Budowę wstrzymano po interwencjach ekologów i mieszkańców okolicy Jeziora Gopło.

6,25-procentowa śmietanka z lokaty! mBank zachęca Klientów oraz ich znajomych do wspólnego spijania wysoko procentowej śmietanki z mLOKATY rekomendacyjnej.

Manifestujący boją się utraty miejsc pracy, czego spodziewają się, jeśli kopalnia nie będzie prowadzić inwestycji. W ubiegłym tygodniu Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) w Koninie wstrzymało wykonanie decyzji wójta gminy Wierzbinek, która określa środowiskowe uwarunkowania budowy nowej odkrywki. Kopalnia nie zgadza się z tą decyzją i zapowiada, że nie wstrzyma rozpoczętych prac.

Górnicy przynieśli z sobą transparenty, na których widniały m.in. hasła "Zatrzymanie rozwoju kopalni to olbrzymie bezrobocie w regionie", "Budowa odkrywki Tomisławice to miejsca pracy w regionie", "Panowie posłowie i senatorowie - rozliczymy was w wyborach".

- Tę decyzję należy cofnąć. Jeśli dojdzie do wstrzymania budowy nowej odkrywki, to pracę może stracić nawet połowa z czterech tysięcy zatrudnionych górników i 10 tys. osób z firm współpracujących z kopalnią. To spowodowałoby bardzo ciężką sytuację w regionie - powiedział Józef Pindras z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Górników.

Odkrywkę Tomisławice zamierza uruchomić Kopalnia Węgla Brunatnego Konin. Rozpoczęto już prace przygotowawcze: wykup gruntów oraz odwodnienie terenu. Tymczasem budowa odkrywki wywołała protesty mieszkańców terenów nadgoplańskich. Obawiają się oni obniżenia poziomu wody w Jeziorze Gopło. Przeciw kopalni protestuje też część mieszkańców gm. Wierzbinek, wspierani przez organizacje ekologiczne - m.in. Greepeace.

Plany inwestycyjne kopalni zakładają m.in. wydobycie około 50 milionów ton węgla brunatnego, którego spalenie spowoduje emisję około 50 mln ton CO2. Zdaniem działaczy ekologicznych, realizacja projektu zagrozi Jezioru Gopło i zniszczy unikalny ekosystem pobliskich terenów Natura 2000.

piątek, 3 kwietnia 2009

Ponad milion bezrobotnych na Ukrainie

Według stanu na 1 marca 2009 r. na Ukrainie status bezrobotnego ma już 1,03 miliona obywateli. W lutym na Ukrainie zarejestrowało się 103 tysiące nowych bezrobotnych, w styczniu trzykrotnie więcej. Eksperci mówią jednak, że w rzeczywistości poziom ten jest znacznie zaniżony, a pracy nie ma ponad 1,5 miliona osób.

Zmniejszenie tempa wzrostu bezrobotnych w porównaniu z minionymi miesiącami analitycy tłumaczą masowym zamykaniem przedsiębiorstw w grudniu minionego roku. W związku z tym, w styczniu nastąpił znaczny napływ osób, które ubiegały się o status bezrobotnego.

Dyrektor Centrum Badań Socjologicznych Ekspert, Wiaczesław Kowtun, powiedział, że analogiczne sytuacje mają miejsce we wszystkich regionach Ukrainy, ale szczególne natężenie wykazują w jej wschodniej części. Największy wzrost bezrobocia zarejestrowano w regionach Połtawskim, Winnickim, Charkowskim i Donieckim.

Gorączka Złota w mBanku
mBank zachęca Klientów do zakładania lokaty strukturyzowanej, której zysk zależny jest od umiarkowanego wzrostu cen złota. Od 10 do 23 marca br. trwa subskrypcja na 6-miesięczną LOKATĘ strukturyzowaną Gorączka Złota.

Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Ukrainy, Wasylij Hara, poinformował, że oficjalne dane są znacznie zaniżone. Według danych przekazanych przez niego, obecnie na Ukrainie jest 1,5 miliona bezrobotnych. Przewodniczący wskazał też, że statystyki nie uwzględniają osób, które zostały zmuszone do przejścia na bezpłatny urlop.