wtorek, 12 lutego 2008

Ciężkie życie pracownika biurowego

88% pracowników biurowych w Polsce skarży się na różnego rodzaju bóle kręgosłupa. 80% zaś deklaruje problemy ze wzrokiem. Jednocześnie tylko 2% procent stanowisk komputerowych spełnia wszystkie wymogi ergonomii - wynika z badania Ergotest przeprowadzonego w konsultacji ze specjalistami z Polskiego Stowarzyszenia pracowników Służby BHP oraz Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Praca przy stanowisku komputerowym wiąże się z zagrożeniami układu mięśniowo-szkieletowego, a więc bólami w części szyjnej i części lędźwiowej kręgosłupa – mówi prof. Danuta Liu z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Przyczyną jest pozycja ciała, jaką pracownik przyjmuje. Pozycja siedząca dużo bardziej obciążą kręgosłup niż pozycja stojąca, i sprzyja utrzymywaniu się tzw. obciążenia statycznego.

Problem bólu pleców i karku nie dotyczy jedynie 12% pracowników biurowych. 38% odczuwa dolegliwości przynajmniej kilka razy w miesiącu, przynajmniej raz w tygodniu – 36%. W przypadku 14% respondentów tego typu bóle to codzienność.

Drugą grupą dolegliwości powszechnie występujących u pracowników biurowych są problemy ze wzrokiem: bóle oczu, zaburzenia ostrości widzenia oraz suchość i pieczenie pod powiekami. Nowoczesny sprzęt jest coraz bardziej powszechny (61% stanowisk wyposażonych jest w nowoczesne monitory LCD), ale mimo tego na dolegliwości związane ze wzrokiem uskarża się 80% badanych.

Deklarowane dolegliwości są bezpośrednio związane z organizacją i wyposażeniem naszego stanowiska pracy. Przykładowo bóle ramion i łokci w przypadku respondentów, którzy podczas pracy opierają łokcie o regulowane podłokietniki, występują u 2% respondentów. Natomiast u osób, których przedramiona podczas pracy są zawieszone w powietrzu takie bóle występują u 5% badanych.

Dość powszechne są też dolegliwości związane z pisaniem na klawiaturze. Tylko co piaty pracownik podczas tej czynności ma nadgarstki oparte na żelowej podkładce. Efekt: 63% osób odczuwa bóle w okolicach nadgarstków, a 47% mrowienie i drętwienie palców.

Typowe biurowe dolegliwości i schorzenia:

Syndrom Sicca, polegający na zmniejszeniu częstotliwości ruchu powiek, a przez to na wysychaniu rogówki i uszkodzeniu wzroku,

Zaburzenia krążenia w kończynach dolnych oraz przewlekłą niewydolność żylną związaną z zastojem krwi w nogach podczas pozycji siedzącej,

Zespół cieśni nadgarstka, czyli mrowienie i ból dłoni spowodowane nieprawidłowym ułożeniem rąk podczas pisania na klawiaturze i ściśnięcie nerwów w tzw. kanale nadgarstka,

Syndrom RSI, czyli zespół urazów wywołanych jednostronnym przeciążeniem ramion i dłoni, powodujący dotkliwy ból przedramienia, ramienia, szyi i barku.

CDT (Cumulative Trauma Disorders) dolegliwość mięśni wynikająca z mikrourazów, na jakie narażone jest nasze ciało podczas pracy biurowej.
Lubań

Tags:

Bezrobocie na koniec grudnia 11,7%

Stopa bezrobocia w Polsce na koniec 2007 roku wyniesie 11,7%, wynika z opublikowanej w środę przez Ministerstwo Gospodarki "Analizy sytuacji gospodarczej Polski w okresie I-IX 2007 r." Zdaniem ekspertów resortu, spadek bezrobocia jest wynikiem wysokiego wzrostu gospodarczego oraz emigracji.

"Zakładając roczny wzrost gospodarczy na poziomie ok. 6,5%, oczekuje się dalszego wzrostu zatrudnienia w gospodarce narodowej. Wynikający z prognozy makroekonomicznej, jak i napływających danych bieżących, wzrost popytu na pracę w 2007 r. powinien gwarantować poprawę wskaźników charakteryzujących rynek pracy" - czytamy w raporcie.

Eksperci resortu zauważają, że obserwowany spadek bezrobocia świadczy o długookresowej poprawie sytuacji na rynku pracy, choć należy pamiętać, że obniżenie wskaźnika częściowo jest efektem migracji zarobkowych Polaków.

Na poprawę na rynku pracy wpływa również wzrastająca produkcja głównie w sektorze usług oraz wzrost gospodarczy, które pociągają za sobą zwiększenie popytu na pracę jako efekt wyższej pracochłonności usług niż chociażby przemysłu" - czytamy dalej.

Wcześniej minister była minister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska szacowała, że bezrobocie w 2007 roku spadnie poniżej 11,0%. Według resortu, na koniec października wskaźnik ten wyniósł 11,3%.
Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska

niedziela, 3 lutego 2008

Skontrolują nawet w nocy

Inspektorzy pracy przeprowadzają niezapowiedziane kontrole przez całą dobę. Coraz częściej badając przestrzeganie praw pracowniczych, obserwują zakłady pracy za pomocą kamer wideo, informuje "Gazeta Prawna".

Według gazety inspektorzy śledzą też doniesienia prasowe i informacje pojawiające się w internecie na temat pracowników. Sprawdzając przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy, analizują nie tylko oficjalną dokumentację prowadzoną przez pracodawcę, ale sięgają po zeszyty wejść i wyjść z firmy sporządzane przez pracowników ochrony. Inspektorzy badają też czas zalogowania się pracownika na stanowisku komputerowym lub kasjerskim i konfrontują go z oficjalną ewidencją czasu pracy. W trakcie kontroli legalności zatrudnienia współpracują m.in. z policją i strażą graniczną.

- Niestandardowe formy kontroli powodują, że coraz więcej pracodawców przestrzega prawa pracy - mówi gazecie Roman Giedrojć, zastępca głównego inspektora pracy.

Pracodawcy muszą też zdawać sobie sprawę, że zgodnie z nową ustawą o PIP od lipca tego roku inspektorzy pracy mogą łatwiej przeprowadzać niezapowiedziane kontrole o każdej porze dnia i nocy. I to nawet bez okazania upoważnienia. Za łamanie praw pracowników firmom grożą też znacznie wyższe kary.
Praca w Holandii Praca w Holandii